Rozmowa rekrutacyjna stanowi kluczowy element procesu rekrutacyjnego. Na rozmowie bardzo ważną jest umiejętność zadawania pytań. Jak dopasować pytania rekrutacyjne do stanowiska pracy dowiesz się w niniejszym artykule.

Planowanie pytań rekrutacyjnych warto zacząć od szczegółowej analizy wymagań na stanowisku. Na tym etapie warto wrócić do ogłoszenia o pracę, które zostało stworzone na potrzeby tej rekrutacji. W sekcji “Zadania” jest dokładnie opisany zakres czynności, które powinna wykonywać osoba na tym stanowisku, a w sekcji “Wymagania” są wymienione wymagane umiejętności, uprawnienia i doświadczenie zawodowe pracownika oraz dodatkowe umiejętności, które będą wyróżniać Kandydata na tle pozostałych. 

W oparciu o te informacje można zaplanować podstawowe pytania rekrutacyjne. 

Pytania można podzielić na różne kategorie.

Pytania rekrutacyjne wstępne 

Jak stworzyć przyjazną atmosferę na rozmowie rekrutacyjnej, tak aby Kandydat poczuł się bezpiecznie i pozostał z dobrym candidate experience? Rozwiązaniem może być zadawanie pytań typu small talk. 

Pytania branżowe

Na pewno na rozmowie rekrutacyjnej warto sprawdzić poziom wiedzy branżowej Kandydata. Bez wątpienia przekłada się ona odpowiedni poziom merytoryczny realizowanych można sprawdzić poprzez zadawanie pytań branżowych.

Pytania dot. życia zawodowego

Są to pytania o poprzednim doświadczeniu zawodowym Kandydata, które pozwalają poznać czym zajmował się kandydat, w czym ma doświadczenie, jak pracuje, co jest dla niego najważniejsze.

Pytania dot. życia osobistego

Pytania dot. życia osobistego Kandydata to ważna kategoria pytań. Ze względu na to, że pytania te wykraczają poza życie zawodowe Kandydata mogą okazać się niedozwolonymi na rozmowie. Sprawdź pytania zakazane tutaj

Pytania rekrutacyjne behawioralne

Przede wszystkim, behawioralne pytania mają na celu sprawdzić przeszłe doświadczenia Kandydata. Innymi słowy, pozwalają sprawdzić, jak Kandydat zachowuje się w różnorodnych sytuacjach zawodowych.

Pytania nietypowe

Pytania nietypowe mają ogromną wartość podczas rozmów rekrutacyjnych na stanowiska wymagające nieszablonowego lub logicznego myślenia.

Podsumowując, aby móc jak najlepiej dopasować pytania do stanowiska pracy warto podczas rozmowy wykorzystać pytania z różnych kategorii. Przykłady pytań znajdziesz w Bazie pytań rekrutacyjnych.