Rozmowa kwalifikacyjna – standardowe pytania rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z etapów podczas całego procesu rekrutacji. Część pytań, podczas rozmowy kwalifikacyjnej wygląda tak samo – oparta jest na pewnych schematach, które rzadko się zmieniają. Rekruterzy nie są w stanie do każdego kandydata podejść indywidualnie i przygotować osobny zestaw pytań, dotyczący tylko tej osoby. Oczywiście, takie kwestie się pojawiają, ale dopiero w kolejnych etapach rekrutacji. Żeby się tam znaleźć musimy najpierw przejść przez tę rozmowę kwalifikacyjną.

Dobre wrażenie w rozmowie o pracę

Niestety, w dalszym ciągu spora liczba kandydatów nie potrafi poprawnie odpowiedzieć na standardowe pytania, mimo że wyglądają tak samo. Aby odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zrobić dobre pierwsze wrażenie, należy zaznajomić się ze standardowym zestawem pytań. Jest duża szansa, że w trakcie rozmowy o pracę zostaniesz zapytany o przynajmniej kilka kwestii z tego zestawu, niezależnie od oferty pracy i firmy.

Najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, postaraj się nie popełniać błędów, których możesz z łatwością uniknąć. Przygotuj się odpowiednio do rozmowy o pracę, dowiedz się jak najwięcej o firmie i o pozycji, na którą aplikujesz i prześledź własne CV i list motywacyjny – to z pewnością zmniejszy poziom stresu i lepiej wypadniesz w trakcie rozmowy.

Poniżej znajdziesz najczęstsze pytania, które padają w trakcie rozmów kwalifikacyjnych.

Powiedz coś o sobie

Bardzo częste wstępne pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej. W ten sposób pracodawca z łatwością może sprawdzić Twoje umiejętności autoprezentacji, sposób wypowiadania się, czy też mowę ciała. Jest to bardzo istotne szczególnie w działach sprzedażowych lub na pozycjach, w których będziemy prezentować produkt, lub coś innego. Rekruter od samego początku tworzy sobie opinie, czy faktycznie nadajesz się na to stanowisko, więc warto na tym etapie wypaść bardzo dobrze. Przygotowanie nie jest trudne. Należy wypowiadać się na temat rzeczy, które Cię interesują i są w jakiś sposób połączone z opisem stanowiska – będzie to solidny element pierwszego dobrego wrażenia.

Co wiesz o naszej firmie?

Standard. To pytanie pada praktycznie zawsze. Osoba z działu HR na dobrą sprawę nie chce sprawdzić Twoich kompetencji, czy umiejętności. Przygotowanie jest banalne i wystarczy poświęcić na to kilka chwil. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy i poczytać o niej jak najwięcej – dowiedzieć się, jaka to branża, co sprzedają, czym się charakteryzują – kompletnie podstawowe informacje. Niestety dla niektórych kandydatów jest to zbyt wiele i nie są w stanie powiedzieć nic o organizacji, w której chcą pracować.

Jakie są Twoje mocne strony?

Przy tym pytaniu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter chce sprawdzić, czy jesteś pewny/a swoich kompetencji i czy potrafisz z nich korzystać. Nie warto wymieniać dziesiątki twardych i miękkich umiejętności – lepiej skupić się na jednej lub dwóch i opisać, w jaki sposób je wykorzystałeś, czy to w życiu codziennym, czy w pracy.

Jakie są Twoje słabe strony?

Staraj się nie wymieniać wad, które będą miały faktyczny wpływ na jakość Twojej pracy – spóźnianie się, zasypianie, szybkie nudzenie się pracą – Tego raczej unikaj. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na Twoją postawę w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakie są Twoje zainteresowania?

Pamiętaj o tym, co zapisałeś/łaś w CV i tego się trzymaj. Byłaby to dość niezręczna sytuacja, kiedy zaczniesz opowiadać o kompletnie innych zainteresowaniach, niż te co są w Twoim CV. Staraj się nie iść w banały – podróże, czytanie książek, filmy – to nic wyjątkowego. Spróbuj bardziej uściślić swoje hobby. Zamiast podróżowania, możesz napisać o regionach, które najbardziej Cię fascynują, a w przypadku czytania książek, opowiedz o ulubionej tematyce albo konkretnej lekturze. Na pewno będzie to dobre pole do rozmowy i bardziej zainteresujesz rekrutera.

Co jest Twoim największym osiągnięciem zawodowym?

Pracodawcy lubią, jak kandydat jest pewny siebie i wie, co udało mu się osiągnąć. W rozmowie o pracę to pytanie może być sformułowane w różny sposób – Twoje największe życiowe sukcesy, czy najważniejszy moment w Twojej pracy. Kontekst jest ten sam i należy się odpowiednio przygotować na to pytanie. Warto prześledzić swoje osiągnięcia i wybrać ten najbardziej odpowiedni, który też w jakiś sposób wiąże się z Twoją nową pracą.

Dlaczego chcesz pracować w naszej organizacji?

Bez tego pytania rozmowa kwalifikacyjna nie może mieć miejsca. Każdy pracodawca chce wiedzieć, jaka jest Twoja motywacja i dlaczego faktycznie chcesz pracować w tej firmie. Warto przemyśleć to pytanie przed rozpoczęciem rozmowy o pracę. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest połączenie naszych zainteresowań, doświadczeń z powiązanym stanowiskiem – jeśli jest to dział marketingu, opowiedz o tym, co robiłeś wcześniej w tym kierunku, jakie studia skończyłeś, czy byłeś częścią wolontariatu, a może organizowałeś jakieś wydarzenia?

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Pytania na rozmowie mogą również dotyczyć Twojej poprzedniej firmy. W przypadku zmiany pracy nowego pracodawcę może interesować to, co jest powodem odejścia z poprzedniego stanowiska. Warto jest mówić o chęci rozwoju, szukaniu nowych wyzwań i większej odpowiedzialności. Pracodawcy chętniej patrzą na osoby, które są ciągle zmotywowane do działania nawet mimo dużego stażu pracy.

Czy uczestniczysz w innych procesach rekrutacyjnych?

W tym wypadku należy mówić, że tak. Dobrze jest być atrakcyjnym dla pracodawcy. Pokazuje to również, jak bardzo jesteś zdeterminowany w poszukiwaniu nowej pracy. Jeśli okażesz się godnym kandydatem, proces rozmów kwalifikacyjnych możesz przebiegać sprawniej, ze względu na to, że pracodawca będzie się martwił, że możesz skorzystać z innej oferty.

Twoje oczekiwania finansowe

Dyskusja o zarobkach zazwyczaj toczy się pod koniec rozmowy. Zawsze lepiej mówić wprost – czyli, czego faktycznie oczekujesz od pracodawcy lub po prostu podanie odpowiednich widełek zarobkowych. Temat zarobków często stanowi pewien problem dla kandydata – nie do końca wie ile konkretnie powiedzieć. Najlepiej jest bazować na widełkach podanych w ofercie. Jeśli owych nie ma, należy przeanalizować swoje obecne doświadczenie, staż pracy, branże i sprawdzić, jakie są średnie zarobki. W przypadku podania zbyt niskiej kwoty wzbudzisz podejrzenie u rekrutera. Może pomyśleć, że Twoje oczekiwania są niestandardowe, więc prawdopodobnie nie posiadasz wymaganych kompetencji, skoro nie jesteś w stanie odpowiednio określić zarobków adekwatnych do pozycji.

Rozmowa o pracę – rekrutacja

Rozmowy kwalifikacyjne bywają skomplikowane i wymagają przeprowadzenia wielu etapów rekrutacji. Warto zadbać, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie – szczególnie, że candidate experience stanowi ważny element w rozmowie o pracę i może wpłynąć na opinie dotyczącej naszej firmy.

Wybierz profesjonalny system HRappka, który z pewnością ułatwi przejście przez rozmowę kwalifikacyjną i kolejne etapy. System do rekrutacji kompleksowo automatyzuje procesy rekrutacyjne oraz usprawnia wyszukiwanie kandydatów.

Dowiedz się więcej:

Rekrutacja w branży IT

System HR – jaki wybrać?

Co to jest system ATS?